Jak wygląda proces diagnozy psychologicznej w Fundacji ADHD?
Proces diagnostyczny składa się z trzech etapów.

Po umówieniu na stronie internetowej terminu wstępnej konsultacji na diagnozę, wysyłamy na podany adres mailowy formularz pogłębionego badania przesiewowego. Kwestionariusz w formie online wypełnia się samodzielnie przed pierwszą konsultacją. Wypełnienie formularza trwa ok 15 -20 min. i jest bezpłatne. Wyniki pozwolą wstępnie zweryfikować czy są inne potencjalne przyczyny objawów i trudności. To może zaoszczędzić czas i pieniądze, wskazując właściwy kierunek leczenia.

Podczas konsultacji wstępnej przeprowadzany jest pełny wywiad obejmujący dzieciństwo, dorastanie oraz okres dorosłości. Zbierane są wszystkie informacje istotne z punktu widzenia kwalifikacji do procesu diagnostycznego.
W przypadku zakwalifikowania, wyjaśniamy jak będzie przebiegał proces diagnostyczny i jak się do niego przygotować. Jeśli istnieją trudności, które na dany moment utrudniają proces diagnostyczny, kierujemy do odpowiedniego specjalisty.
Koszt konsultacji wstępnej: 200 zł

Obejmuje on 3 spotkania z psychologiem zakończone wystawieniem opinii psychologicznej.
1. Konsultacja, podczas której przeprowadzany jest wywiad diagnostyczny w oparciu o kwestionariusz DIVA-5. Istnieje możliwość, aby podczas wywiadu był obecny członek rodziny/osoba bliska, jednak nie jest to wymagane. W trakcie tych konsultacji omawiany jest zarówno okres dzieciństwa, jak i dorosłości w kontekście występujących objawów. (60-90 minut)
2. Druga konsultacja, podczas której kontynuowany jest proces opisany w punkcie pierwszym. (60-90 minut)
3. Konsultacja podsumowująca wszystkie wyniki (również z badania przesiewowego) wraz z wydaniem i omówieniem opinii psychologicznej oraz dalszych rekomendacji. To możliwość uzyskania odpowiedzi na wszelkie pojawiające się pytania czy wątpliwości. (do 50 minut)
Wszystkie spotkania odbywają się online.
Koszt całego procesu to 900 zł, obejmuje on:


Proces diagnostyczny przeprowadzamy zgodnie z rekomendacjami Sekcji Kształcenia Specjalizacyjnego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i koalicji organizacji na rzecz osób z ADHD – 2024 r. Można je sprawdzić tutaj.
OPINIA PSYCHOLOGICZNA
Proces zakończony jest otrzymaniem opinii psychologicznej.
Z uzyskaną opinią można się udać do dowolnego lekarza psychiatry, również na NFZ. Opinia zawiera nasze dane kontaktowe, gdyby lekarz miał jakieś pytania. Wraz z opinią przesyłamy wskazówki dalszego postępowania.
Na diagnozę psychologiczną można zapisać się poprzez kalendarz poniżej.
Diagnoza bezpłatna lub niskopłatna dla osób w trudnej sytuacji materialnej
Dla osób w trudnej sytuacji materialno-bytowej jest możliwość niskopłatnej lub bezpłatnej konsultacji wstępnej oraz niskopłatnego lub bezpłatnego procesu diagnostycznego w naszej Fundacji ADHD. W tej sprawie napisz na nasz adres mailowy: kontakt@fundacja-adhd.pl