Misja

wspierać neuroatypowych

Pomóc tak wielu osobom, jak tylko się uda. A potem kolejnym. I kolejnym.

Wsparcie osób z ADHD poprzez działania dążące do większej dostępności psychoterapii i leczenia farmakologicznego. Zwiększenie świadomości społecznej. Wiemy, z czym zmaga się masa osób z ADHD. Wszyscy mamy podobne doświadczenia i podobne problemy. Brak akceptacji, trudności związane z dostępem do psychoterapii i leków to kawałek historii każdego z nas i każdej osoby, którą spotykamy.

Liczy się każda osoba, której możemy pomóc. Każda kolejna to sukces. Chcemy, żeby było ich jak najwięcej.
Chcemy dotrzeć do innych zanim w ich życiu coś pójdzie nie tak i będą myśleć, że to wszystko ich wina. Bo wiemy, że te historie mogłyby wyglądać trochę inaczej, gdyby właściwa pomoc dotarła wcześniej.

Wizja

kreować świat bardziej przyjazny osobom neuroatypowym

Nasza wizja to świat, w którym osoby z ADHD doświadczają pełnej akceptacji i zrozumienia ze strony społeczeństwa, a ich potrzeby są spełniane. Świat bez szkodliwych stereotypów. Świat, w którym dostępne są narzędzia i zasoby do wykorzystania w pełni swojego potencjału. Dzięki czemu możemy mieć równe szanse. Bez względu na sytuację materialną, miejsce zamieszkania i inne czynniki. Świat, który rozumie różnorodność ludzkich mózgów, sposobu funkcjonowania, potrzeb, predyspozycji, cech, preferencji. Świat, w którym brane są pod uwagę indywidualne predyspozycje, potrzeby i preferencje, (które brane są pod uwagę w środowisku pracy czy szkolnym). Docenianie talentów, indywidualności, różnorodności. Wykorzystywanie tych zasobów. Świat, który możemy dopasować do siebie, zamiast dopasowywać się do świata.

Nasze wartości

Empatia
Najważniejsza ze wszystkich wartości. Traktujemy wszystkich z empatią. W idealnym scenariuszu nie tylko innych, ale też samego siebie. W tej drugiej kwestii będziemy Cię wspierać, jeśli jest to dla Ciebie trudne. Akceptujemy siebie dokładnie takimi, jakimi jesteśmy. Niczego nie oczekujemy od siebie nawzajem, bo nikt nie jest nikomu nic winien. Doceniamy wszystkie działania, bo nie są one obowiązkiem, a wspaniałą inicjatywą i zaangażowaniem, które należy docenić, bo wspólnie robimy coś ważnego i wartościowego na rzecz społeczności. Dzielimy się ze sobą dobrem, jakie w sobie posiadamy. Można być niezwykle uzdolnionym, mieć ogromną wiedzę, być najlepszym na świecie w jakiejś dziedzinie, jednak bez empatii niewiele to znaczy w kontekście wspólnych działań. Każdy z nas ma szansę nauczyć się nowych rzeczy. Nie tylko sam, ale i z pomocą innych osób z zespołu. Nikt nie rodzi się wszechwiedzący, wspólnie wciąż zdobywamy nowe umiejętności. Popełniając błędy, nie będąc idealnym, ale wciąż idąc do przodu i stając się coraz lepszym. Szacunek dla drugiego człowieka i dobre intencje znaczą więcej niż jakiekolwiek wybitne osiągnięcia.
Empatia
Szczerość
Mówimy sobie otwarcie o wszystkim - kiedy coś nam nie odpowiada, kiedy poczuliśmy się urażeni, kiedy czegoś potrzebujemy, kiedy nie mamy ochoty wykonywać danego zadania, kiedy brakuje nam czasu, kiedy brakuje nam zasobów, bo coś dzieje się w naszym życiu. Dbamy o szczerą komunikację, bo bez niej nie da się budować inspirującego się nawzajem, pełnego chęci do działania zespołu, którym przecież jesteśmy. 😉
Szczerość
Działanie w ramach dostępncyh zasobów
Jeśli jesteśmy chorzy, przemęczeni, pogarsza się nasz stan psychiczny i nie mamy siły do działania - informujemy o tym! I odpuszczamy. Odpuszczanie i pozwolenie sobie na odpoczynek bywa trudną sztuką, ale jest bardzo ważne. Nie chodzi o to, żeby wyniszczyć siebie samego. Wtedy, zresztą, już zbyt wiele nie zdziałamy.
Działanie w ramach dostępncyh zasobów
Działanie w ramach dostępncyh zasobów
Jeśli jesteśmy chorzy, przemęczeni, pogarsza się nasz stan psychiczny i nie mamy siły do działania - informujemy o tym! I odpuszczamy. Odpuszczanie i pozwolenie sobie na odpoczynek bywa trudną sztuką, ale jest bardzo ważne. Nie chodzi o to, żeby wyniszczyć siebie samego. Wtedy, zresztą, już zbyt wiele nie zdziałamy.
Działanie w ramach dostępncyh zasobów
Nie męczymy samych siebie
Obowiązuje zakaz wykonywania zadań, których nie mamy ochoty wykonywać i które są dla nas drogą przez mękę. Robimy to, co lubimy robić. To, co nas interesuje. To, co sprawia nam radość i do czego czujemy zapał. To zadania mają być dopasowane do nas, a nie my do zadań. Wspieramy się nawzajem w słabościach. Nie lubisz dzwonić do innych? Super, zrobi to ktoś inny, dla kogo nie stanowi to problemu. Nie lubisz pisać - świetnie, jest wśród nas ktoś, kto to uwielbia. Kochasz kontakt z ludźmi? Wspaniale, możesz pomóc tym, dla których stanowi on problem.
Nie męczymy samych siebie
(neuro)RóŻnorodność
Doceniamy swoje talenty i różnice między sobą. Bez względu na tego, czego dotyczą. Wszyscy mamy inne mózgi, preferencje, potrzeby. I jest to absolutnie niesamowite! Każdy z nas wnosi do zespołu coś unikalnego. Umiejętności, cechy, zainteresowania i wszelkie inne zasoby każdego z nas są niezwykle ważne. To razem możemy wiele zdziałać. Nie sami. W pojedynkę szybko stracimy zapał, bo jakkolwiek świetni nie bylibyśmy z wielu dziedzin, to nikt nie jest w stanie wykonywać pracy za 15 osób. Poza tym, masa rzeczy nas przecież nudzi, jeśli nie stała się naszą zajawką, no nie? Niesamowicie być tak wszechstronnie uzdolnionym zespołem, w którym każdy liczy się tak samo. Bez względu na wszystko.
(neuro)RóŻnorodność