Kim jesteśmy?

Większość naszego zespołu to osoby neuroatypowe, które znajdują u nas przestrzeń do bycia sobą, rozwijania swoich umiejętności i wspierania innych. Cenimy różnorodność, a każdy z nas wnosi od siebie coś wyjątkowego i ma szansę w pełni wykorzystać swój potencjał.

Dla kogo działamy?

Fundacja ADHD powstała z myślą o osobach neuroatypowych poszukujących wsparcia. Swoje działania kierujemy do całej społeczności osób z ADHD, w tym szczególnie do osób, dla których dostęp do opieki zdrowotnej jest najbardziej utrudniony.

Dlaczego działamy?

Wiemy, z czym zmaga się masa osób z ADHD. Wszyscy mamy podobne doświadczenia i podobne problemy. Brak akceptacji, trudności związane z dostępem do psychoterapii i dostępem do leków to kawałek historii każdego z nas. Każdej osoby poszukującej wsparcia, którą spotykamy. Robimy to, bo jesteśmy częścią tej społeczności i bardzo dobrze rozumiemy, co musi ulec zmianie, żebyśmy wszyscy mogli czuć się komfortowo. 

Jakie są nasze cele?

Zwiększenie dostępności leków

Dążymy do rozwiązania problemów z dostępnością metylofenidatu oraz atomoksetyny, wprowadzenia na rynek obecnie niedostępnych leków stosowanych powszechnie w innych krajach oraz możliwości otrzymania refundacji leków na ADHD dla dorosłych.

Zwiększenie dostępu do psychoterapii

Dążymy do tego, aby osoby z ADHD odpowiednio wcześnie uzyskiwały wsparcie, otrzymywały właściwą diagnozę oraz miały szansę na korzystanie z darmowej psychoterapii ze specjalistami, którzy rozumieją potrzeby osób neuroatypowych.

Zmiana świadomości społeczeństwa

Walczymy ze stereotypami i brakiem zrozumienia wśród społeczeństwa, z jakim spotykają się osoby z ADHD poprzez szerzenie wiedzy oraz informacji z jak najszerszym gronem odbiorców. Chcemy, aby osoby neuroatypowe były traktowane z szacunkiem.

Budowanie społeczności

Zależy nam na tym, aby nikt nie czuł się osamotniony z problemami, które go spotykają. Chcemy, aby każdy miał przestrzeń do bycia sobą i znajdował ją wśród naszej społeczności.

Wykorzystanie potencjału

Chcemy zapobiegać sytuacjom, w których osoby z ADHD nie dostają szansy na wykorzystanie w pełni swojego potencjału ze względu na bycie negatywnie ocenianymi przez pracodawców, nauczycieli czy bliskich. Potrzebne do tego jest zarówno edukowanie, jak i zwiększenie szansy na otrzymanie właściwego leczenia.

Obszary działań fundacji

Bezpłatne lub niskopłatne przeprowadzanie diagnoz przez psychologów Fundacji ADHD dla osób w trudnej sytuacji materialnej.

Prowadzenie rozmów na ten temat w trakcie posiedzeń Parlamentarnego Zespołu ds. ADHD.

Kontakt z instytucjami odpowiedzialnymi za dostępność leków oraz za możliwość uzyskania refundacji

Prowadzenie rozmów na ten temat w trakcie posiedzeń Parlamentarnego Zespołu ds. ADHD

Udzielanie informacji oraz porad wszystkim osobom zgłaszającymi się do Fundacji

Organizowanie spotkań – dyżurów Fundacji, w ramach których osoby poszukujące pomocy mogą uzyskać potrzebne im informacje

Prowadzenie strony na Facebooku „Co słychać w ADHD?” przekazującej najnowsze informacje ze świata ADHD

Organizowanie wykładów i webinarów związanych z tematyką ADHD

Co robimy?

Nasza misja to nie tylko bezpośrednia pomoc, ale także stworzenie otoczenia bardziej przyjaznego dla osób neuroatypowych w całym kraju. Realizujemy działania mające na celu poprawę jakości życia naszych podopiecznych, zarówno poprzez bezpośrednią interwencję, jak i poprzez inicjatywy społeczno-edukacyjne. Wspieramy osoby z ADHD poprzez działania dążące do większej dostępności psychoterapii i leczenia farmakologicznego. Działamy w kierunku podnoszenia świadomości społecznej.
Bezpłatne lub niskopłatne przeprowadzanie diagnoz przez psychologów Fundacji ADHD dla osób w trudnej sytuacji materialnej
Udzielanie informacji oraz porad wszystkim osobom zgłaszającymi się do Fundacji, kierowanie do właściwych placówek pomocowych, edukowanie o bezpłatnych formach pomocy (psychologicznej, prawnej, socjalnej)
Organizowanie dyżurów Fundacji online, w ramach których osoby poszukujące pomocy mogą uzyskać potrzebne im informacje, m.in. od farmaceuty lub pracownika socjalnego
Organizowanie stacjonarnych spotkań – dyżurów Fundacji, w ramach których osoby poszukujące pomocy mogą uzyskać potrzebne im informacje