20 pytań do Farmaceutki

Pierwszy dyżur naszej farmaceutki Pati Witkowskiej, który odbył się 6 lipca 2024, przyniósł wiele ciekawych pytań! Publikujemy 20 z nich wraz z odpowiedziami od Pati, żeby inne osoby mogły również skorzystać 🙂

Jeśli macie inne pytania – napiszcie do nas!

Nikt tego nie wie. Najlepiej walczyć o to, żeby jak najwięcej leków na ADHD było dostępnych w Polsce.

W przypadku zagrożenia życia i/lub zdrowia (nagłe przerwanie leczenia zalicza się do zagrożenia zdrowia) może wystawić receptę farmaceutyczną na jedno najmniejsze dostępne opakowanie w Polsce.

Niestety nie obejmuje to wszystkich leków, m. in. stymulantów (metylofenidat).

Dodam, że wystawienie recepty nie jest obowiązkiem farmaceut/ki, to on/a decyduje, czy bierze na siebie odpowiedzialność.

Tak, farmaceuta może wydać 2 x więcej leku z połową przypisanej dawki, dotyczy to wszystkich leków. Nie działa to w drugą stronę, osoba w aptece nie może wydać dawki wyższej niż przepisana przez lekarza.

Oba leki zawierają metylofenidat w tych samych dawkach i w tej samej postaci leku – kapsułka o modyfikowanym uwalnianiu. Profil farmakokinetyczny może się nieznacznie różnić, jednak brak mi dokładnych danych w przypadku Symkinetu MR, żeby wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie. Oba leki są odpowiednikiem Ritalinu, więc ich biorównoważność jest zbliżona.

To kwestia rejestracji leku – badań, które przeprowadziła firma. Podejrzewam, że 60 mg na ulotce leku Medikinet wynika z tego, że pierwotnie był to lek zarejestrowany do leczenia objawów ADHD u dzieci.

Jeśli odmówi, będzie to błąd ze strony tej osoby.

Według prawa w Polsce można zamieniać leki z tą samą dawką tej samej substancji, jeśli oba są w postaci o modyfikowanym uwalnianiu. 

Jedyny przypadek kiedy farmaceuta nie może wydać odpowiednika – lekarz zaznaczył NZ na recepcie (nie zamieniać).

Leki w aptece należą do różnych wykazów.

Metylofenidat należy do wykazu I-N (środki odurzające). 

W przypadku leków z tego wykazu recepta musi zawierać sumaryczną ilość substancji czynnej wyrażoną słownie albo ilość substancji czynnej wyrażoną słownie za pomocą ilości jednostek dawkowania oraz wielkości dawki.

Można wydać ilość leku na 90 dni kuracji, po przeliczeniu z dawkowania.

Te dwie rzeczy wyżej osoby w aptece mogły liczyć.

Wątpię, na tym etapie wszystko jest już zaprojektowane i zarejestrowane, prawdopodobnie są już jakieś umowy z producentem opakowań. To duże przedsięwzięcie. Jednak nie zaszkodzi pisać firmie o swoich odczuciach. 🙂  

>>> EDIT: Skontaktowaliśmy się z producentem, który przekazał, że działają w celu poprawy opakowań 🙂 

Można kupić w aptece internetowej leki na receptę podając kod recepty i pesel, ale odebrać należy osobiście. 

Z hurtowni farmaceutycznych towar mogą zamawiać tylko apteki. Gwarantuję, że większość aptek codziennie sprawdza dostępność leków deficytowych w hurtowniach i w miarę możliwości zamawia.

Między aptekami można robić przesunięcia leków jeśli apteki mają taki sam NIP, czyli należą do tej samej firmy/spółki.

Jedyny sposób na poradzenie sobie z niedostępnością leków na adhd jest walka o dostępność w Polsce innych leków na adhd, w tej chwili niedostępnych. 

Jest też nadzieja, że jeśli pojawiły się odpowiedniki Medikinetu CR i Concerty, inne firmy pójdą tym tropem i pojawi się ich więcej, zwykle tak bywało z innymi lekami.

Dobrym sposobem jest zostawienie recepty z numerem telefonu w aptece, gdzie pojawia się lek z prośbą o odłożenie i kontakt kiedy się pojawi. Część pacjentów z tego korzysta.

Nigdy nie byłam w sytuacji podejrzanej pod tym kątem, ale nie wiem jakie są doświadczenia innych farmaceutów/tek.

Jest to bardzo indywidualne, w każdej aptece, w każdym mieście będą to inne wartości.

Nie jestem w stanie odpowiedzieć, ile osób przychodzi.

Jest możliwość kupienia na odległość, przez telefon, podając kod recepty, pesel, płacąc blikiem. Jednak apteka nie ma obowiązku tego robić.

Tu też zależy kiedy, są okresy kiedy lek się pojawi, wtedy pacjenci go wykupują. Kiedy leku nie ma, „z kwitkiem” odchodzą wszyscy.

Niestety jedynym rozwiązaniem jest nowa recepta wypisana przez lekarza, ale można spróbować odnowić receptę u lekarza internisty.

Kontaktowałabym się mailowo na ikp-pomoc@cez.gov.pl

Wynika to z Ustawy – Prawo farmaceutyczne i z Rozporządzeń Ministra Zdrowia.

Nie mam pojęcia, czy jest opcja to zmienić, nie angażuję się w działalność polityczną. Eksperci w Zespole Parlamentarnym ds. ADHD postulują do Ministerstwa o przedłużenie tego terminu.

Lekarz może wydać wiele recept na ten sam lek, aby „pozbierać” pojedyncze opakowania z różnych aptek. 

Niestety nie mam na to żadnej rady.  Ale posiadając orzeczenie o niepełnosprawności (każdy stopień) można odliczać wydatki poniesione na leki i psychiatrów przy wypełnianiu PITu. Fundacja pomaga w uzyskaniu takiego orzeczenia.

Osobiście nigdy się z taką osobą nie spotkałam, słyszałam jedynie historie.

Nie znam innych, warto sprawdzić na obu portalach szukając leku, trudno mi powiedzieć który jest lepszy.

Przez ktomalek można rezerwować leki online, ale nie każda apteka zatwierdza takie rezerwacje.