Import docelowy i refundacja leku Elvanse

Dowiedz się, jak wygląda procedura sprowadzenia leku i co trzeba zrobić, żeby uzyskać jego refundację.

Import docelowy

Wystawienie zapotrzebowania na sprowadzenie z zagranicy produktów leczniczych

W pierwszej kolejności trzeba porozmawiać z lekarzem na temat importu docelowego. Jeśli lekarz widzi potrzebę leczenia lekiem Elvanse, to może on wystawić zapotrzebowanie na sprowadzenie leku z zagranicy. Robi to elektronicznie poprzez System Obsługi Importu Docelowego (SOID). Na tym etapie lekarz powinien upewnić się, że wszystkie inne formy leczenia dostępne w kraju nie są skuteczne oraz, że lek jest konieczny dla ratowania zdrowia lub życia pacjenta. Lekarz może potrzebować dodatkowych informacji, m.in. dotyczących dotychczasowego leczenia. Kiedy zapotrzebowanie zostanie wystawione przez lekarza, otrzymamy na maila informację z SOID o jego wystawieniu.

Co jeśli lekarz nie wie, jak wystawić zapotrzebowanie?

Jeśli lekarz nie wie w jaki sposób wystawić zapotrzebowanie na sprowadzenie z zagranicy leku, można przesłać mu link do informacji na stronie GOV pod tym linkiem.

Znajduje się tam rozdział “Co zrobić krok po kroku (informacje dla lekarza)”.

Na tej stronie znajdują się także linki do filmów instruktażowych.

Termin rozpatrzenia zapotrzebowania

Rozpatrzenie zapotrzebowania przez Ministerstwo Zdrowia zazwyczaj odbywa się w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia otrzymania zapotrzebowania.

Gdy zapotrzebowanie zostaje rozpatrzone (pozytywnie lub negatywnie), także otrzymujemy mailowo informację na ten temat. Alternatywnie, jeśli zapotrzebowanie było wystawione w wersji papierowej informacja ta jest wysyłana na adres pacjenta.

Termin ważności zapotrzebowania

Zapotrzebowanie ważne jest 60 dni od dnia jego potwierdzenia przez ministra właściwego do spraw zdrowia do dnia złożenia go w hurtowni farmaceutycznej za pośrednictwem apteki ogólnodostępnej.

Termin realizacji recepty na import docelowy

Termin realizacji recepty na produkty lecznicze lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego nie może przekroczyć 120 dni od daty wystawienia recepty.

Sprowadzenie leku przez aptekę

Apteka sprowadza lek za pośrednictwem hurtowni farmaceutycznej. Minister Zdrowia potwierdza zapotrzebowanie, umożliwiając sprowadzenie z zagranicy, ale nie ma wpływu na to, jak szybko wnioskowany produkt zostanie sprowadzony do apteki. Zajmują się tym hurtownie farmaceutyczne i to one określają czas oczekiwania.

Recepta na lek

Aby apteka rozpoczęła proces sprowadzania leku wystarczy zanieść potwierdzone przez Ministra Zdrowia zapotrzebowanie. Jednak aby móc go odebrać z apteki konieczna będzie także recepta lekarska. Na tym etapie ponownie trzeba skontaktować się z lekarzem. W przypadku leku ze zgodą na refundację, dodatkowo oprócz recepty należy do apteki przynieść zgodę Ministra Zdrowia na refundację.

Refundacja

Wniosek o refundację leku

Kiedy już zapotrzebowanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, można starać się o refundację. Aby to zrobić, trzeba złożyć wniosek o wydanie zgody na refundację i dołączyć do niego:

  1. oświadczenie o ubezpieczeniu lub dokument potwierdzający prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych
  2. zaświadczenie lekarskie zawierające pełną informację o chorobie pacjenta potwierdzone przez lekarza (zaświadczenie może zostać podpisane przez lekarza podpisem kwalifikowanym, lub za pomocą profilu zaufanego e-PUAP lub certyfikatu ZUS).

Wzór wniosku dostępny jest tutaj.

W całym procesie, oprócz dopełnienia kwestii formalnych, ważne będzie uzasadnienie przez lekarza potrzeby leczenia tym konkretnym lekiem.

Jak złożyć wniosek o refundację?

Wniosek ten razem z dołączonymi dokumentami składamy albo w wersji papierowej (można wysłać go na adres Ministerstwa Zdrowia) albo poprzez e-PUAP.

Aby wysłać go przez e-PUAP należy zalogować się na e-PUAP i ze swojej skrzynki nadawczej wysłać wniosek do Ministerstwa Zdrowia na elektroniczną skrzynkę podawczą o kodzie: “/8tk37sxx6h/SkrytkaESP”.

Żeby to zrobić, wybierając rodzaj wiadomości trzeba wybrać “Pismo ogólne do podmiotu publicznego - stary wzór - Pismo ogólne do podmiotu publicznego.xml” i w polu “Odbiorca” wpisać “Do:Ministerstwo Zdrowia (/8tk37sxx6h/SkrytkaESP)”.

Termin rozpatrzenia wniosku o refundację

Wniosek o refundację Minister Zdrowia rozpatruje w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia wpływu wniosku do Ministerstwa Zdrowia. Po wydaniu rozstrzygnięcia decyzja wysyłana jest w formie papierowej lub elektronicznej (w e-PUAP) w zależności od formy złożenia wniosku. Dostaniemy powiadomienie drogą sms-ową oraz mailową, kiedy otrzymamy nową wiadomość w e-PUAP. Dla pewności najlepiej sprawdzać to też samemu w skrzynce odbiorczej e-PUAP co jakiś czas.

Gdzie znaleźć informacje na temat wystawienia zapotrzebowania oraz wniosku o refundację?

Informacje na temat zarówno zapotrzebowania, jak i wniosku o refundację znajdują się tutaj.

Ważność zgody na refundację leku

W ostatnim czasie zawieszone było wydawanie decyzji dot. refundacji leku Elvanse. Ostatecznie została wyrażona zgoda na wydawanie pozytywnych decyzji. W związku z zawieszeniem mogło zdarzyć się tak, że w momencie wydania zgody na refundację, wygasł już termin ważności pozytywnej decyzji dot. importu docelowego. Zgoda na refundację leku ważna jest 3 lata. (https://lexlege.pl/ref-lek/art-39/) W takiej sytuacji wystarczy więc, aby lekarz ponownie wystawił zapotrzebowanie w celu ponownego otrzymania zgody na import. Decyzja o refundacji pozostanie ważna. Wtedy ponownie czekamy na rozpatrzenie zapotrzebowania na sprowadzenie leku z zagranicy.